Web Tasarım plastik kuşkonmaz Kuşkonmaz Bariyer Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Web Tasarım

15 Ağustos 2020, Cumartesi

Gurme Magazin, sıradan restoran arama yerine, sadece güvenilir kaynakları gösterir size...

MUTFAKLARIMIZIN GİZLİ KAHRAMANLARI BULAŞIKÇILARIMIZ…

Bugün her standart ve profesyonel mutfakta minimum 1 olmak üzere bulaşıkçımız muhakkak vardır… Peki, kaçımız onlarla oturup çay içti? Ben söyleyeyim çok azımız…

Çünkü bir sistemin içinde en küçük yapı taşı olarak görülmekteler ama olay aslında tam olarak öyle değil. Çok fazla değil 10 dakika boyunca iş yerinizde 1 gününüzü düşünün üretim halindesiniz ve bir anda elektrik gitti diyelim! Peki ya sonra? Tüm personel işi bırakıp elektrik gelene kadar mola yapar çünkü Mutfaklar tehlikeli alanlardır ve standart ofis misali ‘’aa elektrik gitti burada bekleyeyim’’ ortamı değildir bunu hepimiz biliyoruz ve 10 dakika sonra elektrik geri gelir işlerimizin başına döneriz.

Peki ya o gün bulaşıkçı abimiz ablamız kardeşimiz işe gelemezse ne olur? Çoğumuzun ötekileştirdiği elimiz ayağımız olan insan, hepimizin gibi ailesi olan, evi olan hastalığı, sağlığı olan insan var ya hani işe 1 gün gelmezse ne olur? Çoğumuzun bunları atlayıp günün tüm stresini bazen onlardan çıkarmamıza ne demeli?

1 gün işe gelmezse kendin geçersin hem yıkarsın hem üretimini yaparsın, daha olmadı altındaki mesleğe yeni başlamış taze kanlara oğlum/kızım şunu yıka getir desen şimdiki zamanda surat asılması, laf söylenmesi her şeyi duyarsın. Hiç sevmem bunu söylemeyi ama bizim zamanımızda diye başlayan dönemler aslında şikâyet edilen dönemler değil o dönemler olmasaydı bu dönemlerimiz olmazdı ki bugün eski toprak diye anılan aşçıbaşılarımızın birçoğu bulaşıkhaneden gelerek bugünlerine gelmişlerdir. Askerlik anısı gibi bir şeydir ve çok duyarız ‘ben bu mesleğe bulaşık yıkayarak başladım’ diye. Ben kendi profesyonel mutfak hayatımda her zaman işe yeni başlamış genç arkadaşlara bu meslekte başarılı olabilmenin önkoşullarından olan karakterin sağlamlığını ve saygının önemini anlatabilmek için ne zaman bulaşıkhanede çalışan bir emekçimize sesini yükselten bir personel görsem hemen yaptığı hatanın farkında olması, empati kurabilmesi için bulaşıkhane de bir süre çalıştırır daha sonra ofiste farkındalığını artırabilmek için konuşma yaparım.

‘Eğilmekten zarar gelmez yeter ki insanın karşısında eğilmeyin ’ bu cümlemi hemen hemen yanımda çalışan birçok arkadaşımız hatırlar bilir. Yerde bir kâğıt parçası görsek hemen eğilir alırım ve bunu da tüm arkadaşlarıma uygulatırım bu cümleleri sarf ederek J ‘eğilmekten zarar gelmez’. Bir nebze de olsa bulaşıkçı arkadaşlarımızın işine destek olmak zorunda hissediyorum ve bunu da herkese aşılamak görevimiz olduğunu düşünüyorum.

Bazen o kadar yoğun anlar olabiliyor ki senin angarya diye gördüğün ama iş akışının devamında seni kurtarabilecek işi bir bakmışsın bulaşıkçın o işi bitirmiştir ve sen sorunsuz iş akışını devam ettirmişsindir. Velhasıl çay için ustalarım, o abilerimiz ablalarımızla… Oturun en basit olarak ismini sorun. Onlar bizim gizli kahramanlarımız olsa bile mutfaklarımızın mihenk taşıdır.

 

Mevlevi mutfağına baktığımız zaman Türk mutfağında bilinen ilk ‘mutfak çalışma kurallarını’ getirildiğini görürüz. Ve burada bulaşıkçı görev sıralamasında tam ortada tutulmuştur.

Aşçı Dede – Kazancı Dede – Halefi Dede – Dışarı Meydancısı – Çamaşırcı – Abrizci – Şerbetçi – Bulaşıkçı – Dolapçı - Pazarcı – Somatçı – İçeri Meydancısı – İçeri Kandilcisi – Tahmisçi –Ayakçı.

Burada görüldüğü gibi Aşçı Dede'den başlayan ve ayakçıya kadar devam eden bir hiyerarşik düzeni Türk mutfağına ilk kez getiriyor. Ateşbaz-ı Veli Türk mutfağının bilinen ilk büyük aşçıbaşısıdır ve rivayete göre aşçının görevi aşır ama taşırma olarak belirlemiş o dönemlerde aşçılık önem görülen bir meslek olsa bile Mevlevi somatların da (yemek sofraları) bulaşıkçılarda dâhil olurmuş.

Ama günümüzde aynı masada oturmayı bırakın yeri geldiğinde evin stresini, işin stresini öfkemizi bile çıkarttığımız bulaşıkçılarımız var. Aslında biliyor musunuz bu haller bile onları bizim kahramanımız yapar!

Evet, bulaşıkçılık diye bir meslek var ve mesleki kod olarak 941207 devletin kapısında da var nitekim kimimiz vasıfsız olarak bilmekte iken ki vasfı sadece yüksekokullardan mezun olma olarak görenler adına belirtmek istedim. Keza vasıf sadece mesleki yâda okullu olmak ile alakalı değil kişinin karakterinde olmalı her nasıl ki aşçılık karakterinle bıçağın ile bir bütünse emin olun bulaşıkçılıkta aynı yolda ilerlemekte işler.

Şimdi sizlerle izniniz ile bulaşıkçılıkta 44 yılını geçirmiş Mustafa abimize zamanında bir soru sormuştum onu aktarmak isterim…

‘’Mustafa abi 44 yıl nasıl geçti nasıl sabrettin bunca yıl?’’

‘’Valla usta mükemmel bir hayat istediğimiz yok hiçbir zaman. Ben hep dürüst insanlar, samimi selamlar, içten bir günaydın, sıcak gülümsemeler olsun yeter dedim çalıştığım her yerde. Bir günaydın demek günün bereketidir.44 yıl her sabah bulaşığımın başına geçtiğimde evi kapıda bıraktım.11 kardeştik biz sonra hepimiz yuvasını kurdu benim abilerim ablalarım okudu ben okuyamadım ben kardeşlerimi bulaşık yıkayarak çöp dökerek okuttum. Sonra ben yuvamı kurdum yine bu mesleğimle çocuklarımı okuttum yuvalarını kurdum emekli oldum ama çalışmaya devam.

 56 yaşındayım ustam yeri geldi çok aşağılandım, mesaim bittiğinde bazen üstümü değiştiremezdim yolda bana tiksinerek bakarlardı ama ben bir gün olsun gocunmadım evime helal paramı götürdüm bana göre önemli olanda bu. Çocuklarım şuanda çok iyi konumdalar ama evlat bile olsa Baban ne iş yapıyor dediklerinde bulaşıkçı diyemiyor. Evlat benden utanırken ben ustalardan çok bir beklentiye girmez oldum. Şimdilerde komi olan ustamda bana bağırıyor ama ben hiç üzülmüyorum sonuçta evlat benden utanıyor.

Sonuçta ustam dedikleri gibi Herkes kalbinin ekmeğini yer…’’ diyerek konuşmamızı dolu dolu sonlandırmıştık.

Varol sen Mustafa abi. Üzmeyin Mustafa abileri onlar bizim kahrımızı çok çekiyor

Bazen insanların yüreğine dokunmalıyız kırmadan, dökmeden, incitmeden, sayarak, severek.

Saygılar,

Chef Celal SOLE

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık