Web Tasarım plastik kuşkonmaz Kuşkonmaz Bariyer Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Web Tasarım

11 Ağustos 2022, Perşembe

Gurme Magazin, sıradan restoran arama yerine, sadece güvenilir kaynakları gösterir size...

TUI BLUE HOTELS TUI Blue Alaya’nın Mutfağı Durmuş Uzun’a Emanet

TUI BLUE HOTELS TUI Blue Alaya’nın Mutfağı Durmuş Uzun’a Emanet

Mutfak dünyası, içine girmek ve burada yer edinmek için zorlu bir süreci kapsayan disiplinlerden biridir. Rekabet mutfak dünyasında şiddetli olup, rekabetten uzak durmak için iyi bir şefin benzersiz niteliklere sahip olması gereklidir.

 

Mutfakta daima hareket vardır.

Şef her zaman kendini aşmaya ve müşterileri için mümkün olan en unutulmaz yemekleri sunmayı sürekli olarak denemelidir.

 

Mutfak dünyası, içine girmek ve burada yer edinmek için zorlu bir süreci kapsayan disiplinlerden biridir. Rekabet mutfak dünyasında şiddetli olup, rekabetten uzak durmak için iyi bir şefin benzersiz niteliklere sahip olması gereklidir.

 

Şef olmak, kaliteden ödün vermeden, uzun saatler boyunca ayakta durmak, kesikler ve yanıkları ile ağır kaldırmayı, gürültüyü, sıcaklığı, dumanı, hafta sonları ve tatillerde dahil olmak üzere neredeyse her zaman ve sürekli baskı altında çalışmayı kapsayan stresli bir kariyerdir.

 

Mutfakta daima hareket vardır. Şef her zaman kendini aşmaya ve müşterileri için mümkün olan en unutulmaz yemekleri sunmayı sürekli olarak denemelidir.

 

Yeterlilik

 

Şef, yaptığı işte istisnai, harika bir aşçı, dengeli bir yönetici, ilham verici bir lider ve tam bir iletişimci olmalıdır. Kişi bu becerilere ve niteliklere sahip olmaksızın şef konumunu (kazanılmış unvan) elinde tutamaz.

 

 

Eğitim:

 Her meslekte olduğu gibi mutfakta iyi eğitim almış kişilere gereksinim vardır. Gıda yapısal olarak çok karmaşık olup başarılı bir ürün üretmek için kullanılan girdilerin özelliklerini ve işleme teknolojilerinin sonuçlarını bilmek gerekmektedir.

 

Bilgi Edinme

Merak ve Pişirme İsteği: Dünyanın en iyi şefi bile olsanız başarı ve sürdürülebilirlik için aynı yemekleri tekrar tekrar pişirmek yeterli değildir

Öğrenmeye açık olmak:

Ünlü şefler bile, oyunun en üstünde kalmalarının sürekli öğrenme, kendini geliştirme ve bilgileri ile özelliklerini artırma ile olacağını bilirler.

 

Deneyim:

Bir kişi şef seviyesine geldiğinde altında çalışanlardan beklenen iyi veya kötü denemeleri yapmış olan yetkili bir profesyonel olarak kariyerinde yükselir.

 

Zekâ:

 

Her şeyden önce, şef zekâsını doğru kullanmalıdır. Şef, yalnızca menü öğelerinin hazırlanışındaki adımları değil aynı zamanda her yemeğin lezzet profilini de hatırlamak işinin bir parçasıdır.

Fiziksel Dayanıklılık:

 Gerçek bir şefin vazgeçilmez özeliği dayanıklılıktır. Mutfak çalışılan zor bir yer olup; uzun saatler ayakta, zor koşullar altında uzun çalışma saatlerinin geçirildiği mekandır.

 

Çoklu görev:

Mutfakta yapılacaklar listesinde her zaman bir şeyler olacaktır. Bir kerede birçok şeyi halledebilme, başarılı bir şef olma yolculuğunda çok önemli bir adımdır.

 

2. Kazanılan Beceriler

 

Stres altında çalışmak (Kriz yönetimi): Yüksek gerilim ve buna bağlı krizleri yönetme yeteneği çok önemlidir.

Saygı:

Şefin kullandığı malzemelere, personele, pişirme yöntemlerine, müşteriye ve işletmenin kendisine saygılı olmasını gerektiren bir tabloda çalışması çok

 

Damak Tadı:

 Bazı kişilerin damak tadı doğuştan güçlü iken bazıları sınırlı olabilir. Şeflerin dillerinde harika tat tomurcukları olup, lezzet içindeki nüansları ayırt edebilirler.

Yaratıcılık:

Pişirme, bilim ve sanatın karışımıdır. Öğrenilmesi gereken teknikler ve beceriler vardır.

 

Tutku:

İçinde tutkusu olmayan bir şef mutfağında başarılı olamaz. Mutfağa başarı getiren tutkudur. Harika bir şef, yemek ve pişirme konusunda tutkuludur.

 

Geri bildirimler (Eleştiri):

 Şefler, eleştiri ile öğrenirler. Şef işinin değerlendirmesini dinleyebilmeli, eksik veya farklı yapılması gerekiyordu diyerek eleştirileri kişisel olarak almayacağını bilmelidir.

 

Gıda bilgisi: Şefin,

 mevcut malzemeler ve mevsimselliği, sürekliliği ve bulunabilirliği, bu malzemeler için en uygun olan pişirme ve depolama yöntemlerini ve bu malzemelerin kullanımından dolayı oluşabilecek olumsuzlukları ve bu olumsuzlukların telafi etme yöntemlerini bilmelidir.

 

Hijyen ve sanitasyona saygı: Şef için hijyen, kişisel ve mekânsal olmak üzere ikiye ayrılır. Şef olarak, başkalarının yemeleri için yemek hazırlamaktadır.

 

Kalite taahhüttü:

Kalite, bir şefin olmazsa olmazıdır. Her şef, yalnızca taze ve en kaliteli malzemelerle ve en yüksek kalitedeki lezzetli yemekleri yapmak için en iyi teknikleri kullanarak kaliteye bağlılık göstermek zorundadır.

 

Kişisel ve Örgütsel Beceriler

Liderlik becerileri: Mutfağının sorumlusu olan şef ekibine yön verebilmelidir. Operasyonların düzgün çalışabilmesi için gençlere rehberlik, antrenörlük, kontrol ve izleme yapmaları da çok önemlidir.

Örgütsel Beceriler:

 Orkestranın şefi ne kadar önemli ise şefin mutfağıda o kadar önemlidir. Müziğin bir harmoni içinde çalmasından sorumludur

 

Görev bilinci: Harika bir şefin çoklu görevde ustalığı vardır. Şef, aynı anda bir araya gelmesi gereken her öğenin sorumluluğunu üstlenir ve her şeyin doğru anda tamamlandığından emin oluncaya kadar kontrollerini yapar.

 

Disiplin ve esneklik:

Mutfaktaki tüm işleri şef yapamaz. Mutfak bir ekip işidir. Mutfağının düzgün çalışmasını sağlamaktan sorumlu olan şef, esneklik veya sertliğin nerede olacağını ve disiplin kelimesinin sınırlarını ve anlamını çok iyi bilmelidir.

 

Kararlılık:

 

Deneyim kazanan şefler, işlerini yürütürken kısa yolları deneyimleyebilirler. Bu olgu kısa sürede kazanılabilecek bir beceri değildir. Mutfak kültürü, temelinde bulunan bilgi ve becerileri basitleştirmeyi ve kolaylaştırmayı kabul etmez

 

Detaylara dikkat:

 

Harika bir şef, detaylara dikkat ederek, günümüzün değişen koşullarına göre detayları sadeleştirmeyi de bilmelidir. Detaylarda kaybolup resmin bütününü kaybetmemelidir.

 

İş anlayışı:

İyi bir şefin sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biri de iyi bir iş anlayışıdır. Adil olmalıdır.

 

Executive Chef Durmuş Uzun Kimdir?
TUI BLUE HOTELS  çatısı altında Executive Chef görevini sürdüren Durmuş Uzun, yillar  once meslek hayatına atılmıştır. Ege ve Akdeniz’in gözde tesislerinde görev alan aşçımız sırasıyla Sous Chef Iber Otel Iber Otel Side Palas Park, Sous Chef Renaissance Antalya Resort, Executive Sous Chef Inter Continental Resort Antalya, Executive Sous Chef Swiss Otel Marina Resort Göcek, Executive Sous Chef olarak 2000 yılında transfer olduğu İzmir Hilton’dan sonra sırasıyla; İç Hotels, Amara Hotels, Papilyon Hotels, Akka Hotels, Dessole Hotels’de görev yaptı. Executive Chef Durmuş Uzun, Sunis Efes Royal Palace Resort Hotel & Spa mutfak şefliği görevinden kendi isteği ile ayrılarak Radisson Hotels Group’a Executive Chef oldu. Uzun, yurt disinda  Tui Blue Alaya ’da çalışma hayatına devam etmektedir.

Mesleğinde eğitimin önemini her zaman vurgulayan, kendisini sürekli yenileyen ve bu konuda yıllardır çalışmalarını sürdüren Uzun, birçok yurtdışı ve yurtiçi profesyonel sertifika ve lisansa sahiptir.

Tüm yoğun çalışmalarının arasında fırsat buldukça fotoğrafçılıkla da ilgilenen Durmuş Uzun bu çalışmalarını da hobiden ileri götürmekte ve profesyonel fotoğrafçı olma yolunda hızla ilerlemektedir. Spor ve doğa aşçımızın hayatının vazgeçilmezleridir.

Kaynak: Gurme Magazin Haber

Editör: Editör Gurme

Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık