Atom Bombasının Babası "Oppenheimer"

Ufuk Güngör
Ufuk Güngör

Atom Bombasının Babası "Oppenheimer"

Ufuk Güngör
2448 Görüntüleme
21 Temmuz 2023 01:01
Son Güncelleme: 21 Temmuz 2023 01:01
Atom Bombasının Babası "Oppenheimer"

Güne iyi bir film ile başlamak sizce nasıl olur benim için güzel oldu. Dışarıda olan aşırı sıcağa rağmen serin salon keyfi iyi geldi. Oppenheimer” filmi için basın gösterimine katıldım. Bu gösterimde bana eşlik eden Gurme Magazinde Kültür ve Sanat yazıları yazmaya başlayan Belgin Ömürdağ eşlik etti. Uzun zamandır birçok kesimde özlemle beklenen bir film olduğunu biliyordum. Paribu Cineverse Akasya salon IMAX da büyük, kalabalık bir salonda gösterildi. Salonu ayrıca çok beğendim. Film vizyonda izlleye bilirsiniz.

 

Universal Pictures sunumu, Syncopy yapımı, Atlas Entertaınment iş birliğiyle, bir Christopher Nolan filmi. Christopher Nolan seneryosunu yazdığı ve yönettiği film adından çok söz ettirecek gibi. Yapımcılar Yapımcılar; Emma Thomas,  Charles Roven, Christopher Nolan. Uyarlanan kitabı; American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer, yazarı Kaı Bird ve Martin J. Sherwin.

Oppenheimer, IMAX 65mm ve 65mm geniş format kombinasyonuyla çekilmiş ve ilk kez bazı bölümlerde IMAX siyah beyaz analog çekimler kullanılmış.

Atom Bombası deyince aklıma Hiroşima, Nagasaki, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri gelir. Bu işin arkasında neler oldu, nasıl oldu aklıma gelmedi. J. Robert Oppenheimer hiç aklıma gelmedi, merak etmedim de, bombayı kim yaptı bence kimse düşünmemiştir. Bu filmde bunu iyice anlıyoruz. Filmde Hükümetin ayak oyunları, kandırılan bilim adamları işlenmiş olsa da Oppenheimer bir Yahudi olduğu için Alman Hitlerine beslediği kin ile finale geliniyor.

Senaryo ilk başlarda finalden alıntılar ile hukuk mücadelesine gidip gelerek başlıyor.  Oppenheimer Atom bombasının babası nasıl olduğu, eğitim ve akademik kariyeri ile devam ediyor.

Atom bombası yapımı, ekip kurulması, Manhattan Projesi, denemeler ayrı bir heyecan katıyor. Finalde Hukuk mücadelesi ile iki ayrı film hissi verdi bana. Oppenheimer’ in hayallerle zihin arasında paradokslar heyecanlı müzik ile sizi hikayede tutuyor. Albert Einstein’in Oppenheimer e değdiği yıllar, finalde başına gelecek felaketi uyarması finale kadar merak konusu oldu. Amerika hükümetini kurtaran, savaşı bitiren adam olmasına rağmen Hükümet dahi adamı silmek üzere hukuk savaşı işlenmesi ayrı bir hava katmış filme.

Ben film eleştirmeni değilim ama son zamanlarda izlediğim en iyi film diyebilirim. Tekrar izlemek isterim bende ayrı bir haz bıraktı. Mutlaka sizde izleyin…

Yorum Yazın

Yorumlar

  • Akın

    En kısa zamanda izleyeceğim