26 Mart 2023, Pazar

Gurme Magazin, sıradan restoran arama yerine, sadece güvenilir kaynakları gösterir size...

Türkiye’de günde 6 milyon, yılda 2.1 milyar adet ekmek çöpe gidiyor

Türkiye’de günde 6 milyon, yılda 2.1 milyar adet ekmek çöpe gidiyor

Gıda israfı sorunu son zamanlarda tüm dünya genelinde önlenmesi ve çözüme ulaştırılması için çaba harcanan açlık, iklim değişikliği gibi diğer güncel sorunların arasına girdi. Dünya nüfusu artarken kaynaklar her geçen gün azalmaya başladı. Türkiye’de her yıl 2.1 milyar adet ekmek israf ediliyor. Konuyla ilgili tespitlerde bulunan Unlu Mamul Makine Üreticiler Birliği Derneği (TUMMAB) Başkanı ve Bay Bread Fırıncılık kurucusu Serdar Yalçınkaya, donuk ürün teknolojisini kullanılması halinde israfının önüne geçilebileceğini belirtti.

Dünyada gıdadaki kayıp oranı 900 milyar dolara ulaşırken, Türkiye’de bir yılda çöpe atılan 2.1 milyar adet ekmeğin parasal değeri ise 1,546 miyar TL.

Unlu Mamul Makine Üreticiler Birliği Derneği (TUMMAB) Başkanı ve Bay Bread Fırıncılık kurucusu Serdar Yalçınkaya, ihtiyaç kadar ürünün alınmasının israfın önlenmesinde en büyük kriterlerden biri olduğunu belirterek, “Biz kendi markamız olan Bay Bread’de ürünleri tüketiciye donuk ve doğal olarak iletip, istedikleri zaman tüketmelerini sağlayarak israfın azalmasına da katkıda bulunuyoruz” dedi.

Tüketicinin alışık olduğu damak lezzetlerini teknolojiyle harmanlıyoruz

“Türkiye’de günde 25 bin 295, yılda 9,2 milyon ton ekmek üretiliyor. Bu oran günde 101 milyon, yılda 37 milyar adet ekmeğe denk geliyor. Buna mukabil günde 95 milyon adet ekmek tüketilirken, 6 milyon adet ekmek maalesef israf ediliyor. Buna göre Türkiye’de yıllık 1,546 milyar TL değerinde 2,1 milyar adet ekmek israf oluyor. Bay Bread olarak doğal ham maddelerle, üretim proseslerinin en verimli şekilde vücut bulduğu bir üretim alt yapısı oluşturduk. Tüketicinin alışık olduğu damak lezzetlerini dünyada bu sektörde geliştirilmiş olan teknolojilerle harmanlayarak bir iş modeli tasarladık.

Ürünlerin kalitesinin sürdürebilirliği ve verimlilik en önemli kriter

Ürünlerin kalite standardizasyonu, kalitenin sürdürebilirliği ve verimlilik çok önemli. Bir merkezde ürettiğimiz, doğal ham maddelerle işlediğimiz ekmek ve unlu mamullerin ön pişirilmiş hallerini hızlı soğutup, dondurarak paketli şekilde ulaştırıyoruz. Donuk olarak soğuk zincirde muhafaza edildiği takdirde ürünün 6 ay ömrü var.

Ürünlerin israf edilmeden, istenilen kadar pişirilmesi mümkün

Salgın döneminde tüketicilerde ürünleri dezenfekte etme alışkanlığı oluştu ancak ekmeğin ambalajsız satılan bir ürün olması nedeniyle tüketiciler kaygılandı. Bu dönemde Bay Bread olarak yüksek teknoloji fırıncılık mamullerimizi, ambalajlı ve donuk olarak evlere servis hizmeti vermeye başladık. İnsanlar evlerindeki derin dondurucuda ekmek ve unlu mamul depolayarak istedikleri zaman pişirerek yüzde yüz güvenli gıdaya ulaşma imkanına sahip oldular. Tüketici ihtiyacı kadar tüketti ve israf etmedi.

Kullandığımız özel teknoloji hem ülkemizin verimliliği anlamında sağlayacağı kazanımlar hem de ekmek israfına karşı yaratacağı çözümlerle ülke ekonomisine katkı sağlayan bir süreçtir” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

 

Bay Bread: Yeni lezzetleri tutkuyla tasarlayıp, misafirlerine fırından çıktığı gibi en taze şekilde sunan Bay Bread, ilk şubesini Mart 2017'de açmıştır. Kurulduğu günden bu yana katkı maddesi içermeyen doğal ve yerel malzemeler kullanarak geleneksel yöntemlerle ürettiği ürünlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunmaktadır. Bay Bread, stratejik lokasyonlarda açılan yeni mağazaları ile durmadan büyürken, deneyimli ve işini aşkla yapan kadrosu ile marka kimliğini en iyi şekilde yansıtarak "Yeni Nesil Fırıncılık" konseptini hayata geçirmektedir. Klasik fırıncılık anlayışını daha ileriye taşıyan; ekmekten tatlıya, çay ve kahveden dondurulmuş ürünlere uzanan geniş ürün gamına ek olarak, yeni lezzetlere de öncü olmak için var gücüyle çalışmaktadır. Üretim fabrikasını 2015 yılında İstanbul'da kuran Bay Bread, Ümraniye'de yer alan fabrikada tüm ürünlerini son teknolojiyi kullanarak, gıda mevzuatına ve yüksek kalite kontrol standartlarına uygun hijyenik koşullarda üretmektedir. Türkiye'de bir ilke imza atan imalat modeliyle amaçlanan ülkemizdeki üretim verimliliğini en yüksek seviyeye ulaştırarak sektörün rekabet gücünü arttırmaktır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık