26 Mart 2023, Pazar

Gurme Magazin, sıradan restoran arama yerine, sadece güvenilir kaynakları gösterir size...

İDA’NİN ETEKLERİNDE ANTİK ÇAĞ YEMEKLERİ Mitoloji, Arkeoloji ve Gastronomi Antandros’da Buluşuyor

İDA’NİN ETEKLERİNDE ANTİK ÇAĞ YEMEKLERİ Mitoloji, Arkeoloji ve Gastronomi  Antandros’da Buluşuyor

Antandros Derneği Antik Kültür Rotası projesinin ilk aşaması olarak Antik Çağ Yemekleri ile sizleri buluşturuyor. Antik Kültür Rotası; Antandros Antik Kenti kazı alanı gezisi, Kazdağı Milli Parkı Sarıkız parkuru, Zeus’un Troia Savaşını yönettiği ve Tanrıça Hera ile evlendiği yer olan İda’nın 1774 m rakımlı Karataş (Gargaros)tepesi, Sarıkız türbesi, Tozlu parkuru yürüyüşü,  yakın dönemin Sarıkız, Hasanboğuldu efsanelerinin anlatımı gibi günlük turlarla desteklenen bir kültür rotası oluşturulması planlanan, Paris’in Seçimi gösteriminin de canlandırılacağı döneme uygun müzikler eşliğinde, bazıları  Garum Sos ile hazırlanmış antik yemek etkinliği ile sonlanması planlanan bir projedir.

“Garum sos” ya da “Liquamen sos” olarak adlandırılan sos çeşitli balıklar, büyük balıkların iç organları, temiz deniz suyu, çeşitli otlar ve tuz kullanılarak hazırlanan antik sos antik çağlarda yemeklerde kullanırdı. Antik kayıtlarda Garum sos, tuz yerine kullanılan elzem bir sos olarak kayıtlara geçmektedir.

Antandros Derneği öncülüğünde 2017 yılında gerçekleşen çalıştayda bir ilk gerçekleştirilerek Antik Gala Yemeğinde davetlilere, antik çağlarda yapılan garum soslu yemekler sunulmuştu. Uluslararası şef ve yazar Erhan Şeker ile araştırmacı yazar Nurdan Çakır Tezgin Antik Çağlardaki yöntem ile Garum Sos hazırlanmış   ve Antik Gala Yemeği'nde Garum Sos ile yapılan yemekler yerli ve yabancı konukların yanı sıra basının da ilgisini çekmiş ve damaklarında unutulmaz bir lezzet bırakmıştı.


 

20 Mayıs Cuma günü arkeoloji, mitoloji, kültürel ve doğal miras değerlerinin öncülüğünde her dönemdeki yeme içme alışkanlıklara dair bilgileri aktarmak, antik yemekleri tattırmak, kültür, turizm ve gastronomi şehri olan Balıkesir'imizi ve de Edremit Körfezi’nin çok önemli bir ören yeri olan Antandros Antik Kentinin tanınmasına katkı sağlamak amacıyla Antik Yemek Etkinliğini düzenliyoruz.

Bu sene ilkini düzenleyeceğimiz İda'nın Eteklerinde Antik Yemek etkinliğimiz ile hedefimiz, bölgemizin en önemli kültürel miraslarından Antandros Antik Kenti kazılarını öne çıkararak, bölgenin zeytinyağı kültürüyle harmanlanan yöresel otlarının da kullanıldığı, mevsimsel değişiklik gösterebilecek menülerle farklı bir etkinlik organizasyonu ve böylelikle yeni bir gastronomi destinasyonu oluşturmaktır.

İda (Kazdağı) eteklerinde Antandros Antik Kenti, Türkmen, Yörük Kültürü gibi kültürel miras değerlerini barındıran, masalsı doğasıyla antik dönemden bugüne birçok şair ve yazarın kitaplarında yer verdiği,  antik şair Homeros’un ve Vergilius’un kitaplarında bahsi geçen ve dünyaca bilinen mitolojik öykülerin yaşandığı doğal miras varlığımızdır.

2001 yılından beri Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığında, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda devam eden Antandros Antik Kenti kazı çalışmaları, bölgemizin tarihi ve arkeolojik değerlerini ortaya çıkarmakla kalmayıp, bölgemizin tanıtımı ve turizmine de katkı vermektedir.

Sizleri davet ediyoruz...

Dünyanın en eski medeniyetlerinin doğduğu Anadolu’muzun Antik dönemden günümüze gelen tarifleri ile yapılan yemekleri sizlere tanıtmak, tattırmak için 20 Mayıs Cuma günü saat 19.30 da tarihi Manastırhan’da düzenlenecek olan İda’nın Eteklerinde Antik Çağ Yemeğimize sizi davet ediyoruz.  Sizleri aramızda görmekten onur duyarız.

 

PROGRAM;

20 Mayıs 2022 Cuma günü saat 19:30’da Manastırhan Kazdağları Butik Otel’in büyüleyici atmosferinde araştırmacı yazar Nurdan Çakır Tezgin’in, uzun araştırmalar sonucu antik dönem yazarlarının kitaplarından derleyerek, MÖ 800 -MS 300 arasındaki dönemden günümüze uyarladığı reçeteler, Tutku Malay şefimiz tarafından özenle hazırlanarak sizlere yine Nurdan Çakır Tezgin(Aşçı Fok) tarafından servis sırasında açıklamalı olarak sunulacaktır.

Yemek sonunda, Dünyanın İlk Güzellik Yarışması olan Paris’in Seçimi canlandırılacaktır.

Programda, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Çelik tarafından aslına uygun olarak yapılan bir antik dönem çalgısı olan, ve dünyada sadece 3 adet olan, Hermes Lyra’sı tanıtılarak kısa bir dinleti sunulacaktır.

Reçeteler daha sonra kitap haline getirilecek turizm sektörü ile paylaşılacaktır.

 

Ayrıntılı bilgi için : Gülçin Cömert/Antandros Derneği Bşk 0532 450 60 72

LCV için : Ceren Baştuz /Antandros Derneği Sekreteri : 0 507 121 64 68

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık