26 Mart 2023, Pazar

Gurme Magazin, sıradan restoran arama yerine, sadece güvenilir kaynakları gösterir size...

Fazla Gıda Aldığı Yatırım ve Ödüllerle Başarısını Tescilledi

Fazla Gıda Aldığı Yatırım ve Ödüllerle Başarısını Tescilledi

 

 

2017 yılından bu yana başarılarının aldıkları yatırım ve kazandıkları ödüller ile tescillediğini vurgulayan Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, “Seri A turunda 212 liderliğinde MAP, 500 İstanbul ve Berlin merkezli Atlantic Food Labs’ten 2.5 Milyon Euro değerinde yatırım aldık. Hemen sonrasında Birleşmiş Milletler Gıda Sistemleri Zirvesi ile düzenlenen ve daha sağlıklı, sürdürülebilir ve adil gıda sistemleri kurmak için yenilikçi çözümler geliştiren girişimlerin seçildiği Herkes için İyi Gıda yarışmasında 135 ülkeden gelen 2 bine yakın başvuru arasında seçilen tek Türk kurum olmanın gururunu ve mutluluğunu ülkemize yaşatmış olduk.” dedi.

 

MB100 listesinde dünyadaki en etkili 100 liderden biri

Çalışmalarına ivme ve etki katarak ilerlediklerini de sözlerine ekleyen Silahlı, “Marketing Türkiye ve Deloitte Türkiye Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Paydaş Kapitalizmi Metrikleri doğrultusunda yapılan analizde refah odaklı sürdürülebilirlik çalışmalarına liderlik eden isimlerden biri olmak da bizim için ayrı bir mutluluktu. Bu başarının hemen ardından; 90’dan fazla ülkeden kurumsal CEO’ların, sürdürülebilirlik liderlerinin, etki yatırımcılarının ve girişimlerinin oluşturduğu küresel ağ ve içerik platformu Meaningful Business tarafından düzenlenen ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan şirket liderlerinin belirlendiği MB100 listesinde dünyadaki en etkili 100 liderden biri olma gururunu yaşadık.

 

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri’ne layık görüldü

Kurulduğumuz günden bu yana, yurtdışında aldığımız benzeri ödüllerin haricinde 2021’de yurtiçinde aldığımız bir ödül bizi ayrıca çok mutlu etti. 5. yılımızı kutlamaya hazırlanırken kardeş kuruluşumuz Gıda Kurtarma Derneği ile geliştirdiğimiz iş birliği sayesinde 4 kategoride 300’den fazla başvuru alan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri’nde İş Birliği kategorisi ödülünü kazandık.

 

Future Unicorn Ödülü’nde 3 finalistten biri Fazla Gıda oldu

Yılı kapatırken de yeni bir heyecan yaşadık: Digital Europe tarafından düzenlenen ve Avrupa’nın her yerinden teknoloji devi olma potansiyeline sahip scale-up’ların yarıştığı 2022 Future Unicorn Ödülü’nde 3 finalistten biri olduk. Tüm bu ödüller bize doğru yolda ilerlediğimizi göstererek ilk günkü heyecanımızı ve motivasyonumuzu korumamızı sağlıyor. 2021 yılında ulaştığımız başarıların önümüzdeki başarılar için bir teminat olduğunun bilinci ile fazlayı faydaya çevirmeye çok daha güçlü ve efektif şekilde bu yıl da devam edeceğiz. Hızla ve güçlü bir şekilde büyüyor, var olduğumuz her noktada etkimizi artırmaya devam ederken dokunmadığımız alanlara dokunmak için tüm gücümüz ile çalışıyoruz.

2022 yılı sonunda 150’den fazla çalışana ulaşacağız

2021 sadece uzmanlığımızı geliştirdiğimiz değil ekibimizi de büyüttüğümüz bir yıl oldu. Yılın başında 28 kişi olan Fazla Gıda ekibi 2.5 kat büyüme kaydederek yıl sonunda 70’ten fazla çalışanın yer aldığı dev ve dinamik bir kadroya dönüştü. 2022 yılını da büyümeye devam ederek yıl sonunda 150’den fazla çalışana ulaşmış olacağız. İlk günden beri süregelen kurum ve performans kültürümüzü büyüyen ekibimizle de destekleyerek etkimizi büyütürken 2022 itibariyle yeni bir ofise geçerek Ar-Ge merkezi olma yolunda çalışmalarımıza başladık. Atık yönetimi konusunda Ar-Ge merkezi olarak hem yarattığımız katma değeri katlayacağız, hem de burada ürettiğimiz teknolojileri yurtdışına ihraç edeceğiz. Üstelik 2021’de başlayan gıda dışındaki dikeylerde sunduğumuz çözümler konusunda kapsayıcılığımızı daha da arttıracağız.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

 

 

 

 

Fazla Gıda Hakkında: Fazla Gıda 2015 yılında kurucuları Olcay Silahlı ve Arda Eren’in İklim Eylemi’ne yönelik teknoloji tabanlı bir girişim ile çözüm bulma amacı ile fikir olarak ortaya çıkmıştır. Gıda Atığı kaynaklı oluşan karbon salımı İklim Değişikliğine sebep olan karbon salımının %8’ini oluşturmaktadır. Gıda tedarik zincirinde oluşan gıda atığının 2030 yılına kadar P azaltılması için teknoloji tabanlı çözümler oluşturmak amacı ile yola çıkan kurucular, 2016 yılında Fazla Gıda’yı resmi olarak kurarak özel sektörde konu üzerinde farkındalık yaratma çalışmalarına başlamış ve etki odaklı bir girişim olarak 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na dikkat çekmek ve yeni girişimlerin oluşması konusunda örnek oluşturmayı hedeflemiştir. Gıda Atığını önlerken diğer iki önemli Küresel Hedef olan Sorumlu Üretim ve Tüketim ile birlikte Açlığa Son hedeflerini de çözerek dönüşüm ekonomisi oluşturma konusunda niyetini ve sağladığı altyapı ile başarılı örnekleri ortaya çıkartan Fazla Gıda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) tarafından desteklenen Accelerate 2030 Hızlandırma Programı’na seçilen dünyadan 9 etki odaklı girişimden biri seçilmiş ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından organize edilen 2017 Cenevre Sosyal Fayda Zirvesi’nde Türkiye’den tek temsilci olarak yer almıştır. Günümüzde sosyal sorunların çözümü için Devlet Kurumları ya da Dernek ve Vakıfların tek başına tüm sorunlar ile başa çıkmasının mümkün olmadığı görüşü ve kar amacı güden işletmelerin de en az dernek ve vakıflar kadar sorumlu olduğu düşüncesi ile iş yapış şekillerini sosyal sorumlu şekilde değiştirmeleri ya da kurmaları gerektiğini düşünerek bu konuda örnek olmak misyonu ile çalışan Fazla Gıda, sadece Türkiye’de değil Dünya’da da etkin şekilde Gıda Atığı ve Açlık ile mücadelede sağladığı teknoloji altyapısı ile çözüm üretmektedir.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık