26 Mart 2023, Pazar

Gurme Magazin, sıradan restoran arama yerine, sadece güvenilir kaynakları gösterir size...

Elektrik ve doğalgaz kesintisi üretimden değil tüketimden olmalıdır

Elektrik ve doğalgaz kesintisi üretimden değil tüketimden olmalıdır

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgaz iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle doğalgaz kısıtlama uygulaması devam ederken, TEİAŞ ise tüm Türkiye’de organize sanayi bölgelerine en az 3 gün elektrik kısıtlaması yapmaları uyarısında bulundu. Durumu değerlendiren Unlu Mamul Makine Üreticiler Birliği Derneği (TUMMAB) Başkanı ve Bay Bread Fırıncılık kurucusu Serdar Yalçınkaya, “Alınan tedbirleri haklı buluyorum ancak, kısıtlama ve kesintilerin ticarethaneler ve konutlarda gerçekleşmesi gerekir, üretim sanayisinde değil” dedi.

 

İlk olarak fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında kısıtlanırken, alınan son kararla 24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm OSB’lere elektrik kısıtlaması uygulanmaya başlanacak ve ülke sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen durma noktasına gelecek. Unlu Mamul Makine Üreticiler Birliği Derneği (TUMMAB) Başkanı ve Bay Bread Fırıncılık kurucusu Serdar Yalçınkaya, tedbirlerin haklı olduğunu ancak kısıtlamaların üretim sanayisinde uygulanmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 

Her ülkenin geleceği üretimden geçer

Doğalgaz ve enerji üretimiyle ilgili olarak kesintilerin ticarethaneler ve konutlarda gerçekleştirilerek mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini belirten Yalçınkaya, “Gerçekleştirilen ve verilen mücadeleyi haksız bulmuyorum. Netice olarak enerji arzında veya enerji ithalatında bir sınırlandırma oluştuysa bununla ilgili elbette ki bir tedbir alınmak zorundadır. Ancak bu tedbir üretimden değil, tüketimden olmalıdır. Ticarethanelerde ve konutlarda 2-3 kat kalın giyilerek ısınma sağlanabilir ama günün sonunda üretim durmamalı. Çünkü her ülkenin geleceği üretimden geçer.” dedi.

 

Üretim sanayisinde gerçekleşen enerji ve doğalgaz kesintilerinin Türkiye’nin katma değer sağlayan üretim sanayisinin gelir kaybına sebebiyet verdiğinin de altını çizen Yalçınkaya, şöyle devam etti:

 

Üretim sanayisi bu uygulamanın dışında tutulmalıdır

 

“Uygulanan bu kısıtlama ve kesintiler hiçbir şekilde kabul edilebilir bir durum değildir.  Evet, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı kaçınılmaz bir gerçek. Fakat yerli enerji kaynaklarıyla yatırım yapmak ve enerjinin kesildiği süreçlerde de tasarruf edilecek olan şeyler üretim sanayisi değil diğer alanlardır. Örneğin konutlarda veya ticarethanelerde iş akışını engel olmayacak alanlarda kesinti yapılabilir. Ancak üretim sanayisinin özellikle bu konuya dahil edilmiş olması, özellikle organize sanayi bölgelerinde veya her türlü üretim yapan işletmede elektrik kesintisi uygulaması, Türkiye'nin üretim kabiliyetine ve üretimiyle ilgili olarak yanlış bir uygulamadır.

 

Bu nedenle günümüzde ekmek ve unlu mamuller ile ilgili üretim yapan işletmelerde böyle bir sınırlandırma gıda üretim işletmesi olmaları nedeniyle söz konusu değildir.  Eğer yerli ve milli enerji kaynaklarımızla ilgili gerekli yatırımlar ve gerekli üretim imkanları oluşturulamazsa enerjiyle ilgili daralan tedarik, ister istemez bu alanda da sorun yaratabilir.”

 

Bay Bread hakkında: Katkı maddesi içermeyen doğal ve yerel malzemeler kullanarak geleneksel yöntemlerle ürettiği ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunmaktadır. Bay Bread, ilk şubesini Mart 2017'de açmıştır. Bay Bread, stratejik lokasyonlarda açılan yeni mağazaları ile büyürken, deneyimli ve işini aşkla yapan kadrosu ile marka kimliğini en iyi şekilde yansıtarak "Yeni Nesil Fırıncılık" konseptini hayata geçirmektedir. Ayrıca yeni nesil pazarlama, ürün formları ile evlerde ve iş yerlerinde donuk olarak muhafaza edilen ve ihtiyaç halinde pişirilerek her zaman sıcacık ve tazecik tüketilebiliyor. Klasik fırıncılık anlayışını daha ileriye taşıyan; ekmekten tatlıya, çay ve kahveden dondurulmuş ürünlere uzanan geniş ürün gamına ek olarak, yeni lezzetlere de öncü olmak için var gücüyle çalışmaktadır. Bay Bread, Ümraniye'de yer alan fabrikada tüm ürünlerini son teknolojiyi kullanarak, gıda mevzuatına ve yüksek kalite kontrol standartlarına uygun hijyenik koşullarda üretmektedir. Türkiye'de bir ilke imza atan imalat modeliyle amaçlanan ülkemizdeki üretim verimliliğini en yüksek seviyeye ulaştırarak sektörün rekabet gücünü artırmaktır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık