07 Şubat 2023, Salı

Gurme Magazin, sıradan restoran arama yerine, sadece güvenilir kaynakları gösterir size...

Antalya sağlıkta da marka şehir olacak

Antalya sağlıkta da marka şehir olacak

Sağlık temsilcileri, ASKON Antalya ev sahipliğinde düzenlenen sektör panelinde görüşlerini ve önerilerini dile getirdi. Sağlık turizminden medikal sektörüne, aracı kurumlardan ilaç sektörüne birçok konu başlığında değerlendirilen sağlık sektörü için çözüm önerileri de yoğun ilgi topladı. Turizmin başkenti Antalya’ya yı sağlık sektöründe de marka şehir yapabileceklerini söyleyen ASKON Antalya Başkanı Cahit Urfan, orta ve uzun vadeli regülasyonların hızlı şekilde hayata geçirilmesi ile sektörün başarısının artacağını dile getirdi.

Moderatörlüğünü gazeteci Celal Toprak’ın yaptığı panelde konuşan ASKON Antalya Başkanı Cahit Urfan ‘Küreselleşme ile birçok şey çok hızlı gelişti. Seyahat olanaklarının artması, sağlık hizmetlerinde yaşanan gelişim ile birlikte sağlık turizmi kavramı da büyüdü ve ülkemizin de küresel ölçekte rekabet şansını her geçen gün arttırıyor. Antalya ise başta sağlık turizmi olmak üzere sağlık sektöründe dünyada en üst sıralarda yer alıyor. Estetik, organ nakli, tüp bebek tedavisi, saç ekimi, diş tedavisi gibi bir çok alanda çok ciddi gelişmeler kaydettik. Antalya’mızın iklimi, denizi, ormanları, yaylası, buraya olan ulaşım kolaylığı sağlık turizmine çok ciddi katkı sağlamakta. Sahip olduğumuz bu enstrümanları daha etkin kullanarak Antalya’yı sağlık sektöründe marka şehir yapacağımıza inanıyorum.

Biz ASKON Antalya şubesi olarak içimizde kurduğumuz sağlık sektör komisyonu ve sektör üyelerimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyor ve sektörün nabzını tutuyoruz. Antalyada altyapısı kuvvetli ciddi bir işletme sayısına ve tekniğe sahibiz. Ancak sahadaki haksız rekabet bu başarıya gölge düşürüyor. Merdivenaltı tabir edilen işletmelerin kayıt dışı işlem yapması ve haksız kazancı hem işini doğru yapanlara zarar veriyor hem de bizleri tercih eden misafirlerimizin güvenini sarsıyor. Bu durumun önlenmesi için tüm imkanlarımızla çalışıyoruz ancak en etkili çözümün kamu tarafından yapılacak kontroller ile ciddi yaptırımlar olduğunu biliyoruz. Bizlerde yeniden planlanması gereken kontrol süreçlerine destek vermeye hazırız. Hatta gerekli makamlarla sürekli istişare halinde olup gerekli denetimler için bize düşen destekleri vermekteyiz.

ASKON Antalya olarak sektöre yönelik çok ciddi çalışmalarımız var. İçimizdeki sağlık turizmi yapan iş insanlarının yurtdışı ile bağlantılarını sağlıyor hatta ticari anlamda iş yapabilmelerini kolaylaştırmak için imkanlarımızı seferber ediyoruz. Farklı illerdeki ASKON üyeleri ile buradaki üyelerimizin bir araya getirilerek iş güçlerinin artması için de gayret vermekteyiz. Ayrıca sağlık sektöründe kullanılan bazı malzeme ve makineleri ucuza ve şehrimizde üretebilmeleri için altyapı hazırlıklarını oluşturuyoruz.

Üzerinde durduğumuz diğer bir konu reklam yasağı. Sağlık turizminde çalışan firmaların reklam yasağı olduğu için kendilerini yeterince tanıtamıyorlar. Kendilerini daha iyi anlatabilmeleri için bu yasağın belirli kurallar çerçevesinde yeniden düzenlenmesi gerekiyor ve bizde Askon Antalya olarak yetkili makamlarla istişaremizi sürdürüyoruz.

Sağlık sektörünü bir araya getirecek uluslar arası fuar planımız var. Bu fuar vasıtasıyla sağlık turizmi hizmeti almak isteyenler, hastaneler, kurumlar ve sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Yurtdışından gelen hekimler, hastaneler, acentalar buradaki iş sahibi acenta hastaneler ile bir araya geldiğinde inanıyorum ki sağlık turizmi konusunda Antalya'nın önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır ve şehrimiz bu konuda da parlamaya devam edecektir.

Özellikle Antalya için sağlık ve turizm birlikte anılması ve hatta çalışmalarının birlikte yapılması gereken sektörler. Ancak çalışmaları birlikte sürdürürken sınırların da iyi belirlenmesi gerekiyor. Gelen her misafirimizin memnun olarak dönmesi önceliğimiz ancak her iki sektöründe yetkin olmayan ellerden uzak tutulması gerektiğine inanıyoruz. Doğru stratejiler ile herkes kendi kulvarında uzmanlaşmalı ve gerektiğinde birbirinin eksiğini kapatmalıdır. Orta ve uzun vadeli regülasyonlar sektörleri rahatlatacaktır.’ Diye konuştu.

ASKON Akdeniz Bölge Başkanı Orhan Güngörür, sağlık turizminin gelişmesinde ASKON olarak tüm paydaşlarla çalıştıklarını belirterek, sunulan sağlık hizmeti kalitesini arttırmanın birinci amaçları olduğunu vurguladı. Dernek olarak hazırladıkları raporlarla sağlık sektörüne katkı sunduklarını dile getiren Güngörür, bu raporlar sayesinde sektördeki işletmelerden somut geri dönüşler aldıklarını ve her geçen gün sağlık sektörünün olumlu yönde ilerlediğini kaydetti.

Toplantıya panelist olarak katılan ASKON Antalya Sağlık Komisyon Başkanı Zeynep Akçapolat, Medipol Kurumsal Pazarlama Müdürü Uygar Üstün, Askon Antalya Turizm Sektör Başkanı Mehmet Latif Fidan,, Lokman Ecza Deposu Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Öz, Askon Antalya Sağlık Sektör Başkan Yardımcısı Gökhan Başaran alanlarında yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerilerini değerlendirdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık