Nerde Ne Yenir

Pendik Yalıköy Köfte de Mangal Keyfi

Editör Gurme
3114 Görüntüleme
12 Haziran 2017 18:43
Son Güncelleme: 12 Haziran 2017 18:43
Özel mekanları sizin için yerinde siz değerli okurlarımız için araştırdık. Pendik Yalıköy Köfte lezzetlerini takip edebilirsiniz.
Pendik Yalıköy Köfte de Mangal Keyfi

Değerli lezzet severler. Sizler için şehrin en iyi mekânları, en lezzetli yemeklerini bulup sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu ay ki hangi mekânı seçelim derken çok düşündük. Türk erkeğinin mangal düşkünlüğü, ızgara lezzet tercihini ilk sayı da ön plana almak istedik. "Nerde Ne Yenir" sayfamızda size harika bir mekan bulduk.

Yolumuz Pendik'ten geçerken "Yalıköy Köfte" dikkatimizi çekti. İçeri girdik, karşımıza mekânın sahipleri baba oğul; Nuri Dolmacı ve oğlu Gökhan bizi güler yüzleri ile karşıladılar.  Nuri Dolmacıyı bu sektörde eskilerden daha önceleri Kartal "Yıldız Restaurant" balık & et'ten tanıyoruz.

Kısa bir sohbetin ardından girişte solda bulunan et reyonundan neler yemek istiyorsak seçiyoruz. Görevli arkadaş onları tartıyor dilerseniz hesap kilo ile ödeniyor. Porsiyon seçeneği de var.

Salona geçtiğimiz de hem kendin pişir, hem de pişmiş olarak masanıza servis alabiliyorsunuz. Bizim tercihimiz tabi ki sizin gibi mangalı şöyle bir harlamamız gerekiyor. Mangal başına geçiyoruz. Hemen garson arkadaşımız elinde bir demirle uyuyan fındıkkabuğundan oluşan kor'u karıştırıyor. Uyuyan dev uyanıyor, ateş harlanıyor, ızgaraları atıp pişirmeye başlıyoruz.

Antrikot; attığımız gibi mührünü üstüne çekiyor. Ters düz yapıp suyunu içinde tutarak sık sık çeviriyoruz. Mangalla ızgaranın ve etin dansını ayrıca çıkardığı sesi size anlatmak çok zordur. O cızırtıyı hissetmek, yaşamak lazım yani burada o sesi bizzat duymanız gerekiyor. Izgarada fazla pişirmeden, çiğ de bırakmadan tabağımıza alıyoruz. Yumuşak, gereği kadar dinlendirilmiş, Anadolu'nun özel bölgelerinden doğal besi hayvanları tercih edildiğini lezzetten anlıyoruz. Nuri Bey de bizi onaylıyor.

Kuzu pirzolalar sabırsızlıkla ızgara da yerini almayı bekliyor. Onları üzmüyoruz hemen sıcak ızgaranın üzerine atıyoruz. Kısa zamanda kıvama gelen kuzu pirzola, yağlarının pembeleşmesi ile lezzet patlaması hazır olduğunda tabaktaki yerini alıyor.

Bu arada size biraz "mangal masamızdan" bahsetmek istiyorum. Nuri Bey bu mekân için özel tasarlanıp ustalara yaptırttığı yuvarlak masa etrafında İngiliz kraliyet yuvarlak masa toplantısındaki gibi samimi bir ortamdasınız. Tepede bakır davlumbaz var, üstünde bacası yok. Tezgâhın ortasında küçük bir baca var, devamı görünmüyor fakat duman da yok. Duman alttan bir mekanizma ile alınıp mekânın dışına atılıyor. Ortada hiç duman, is, kir olmuyor. Bu yüzden titiz hanımlar bu mangalı çok seveceklerdir.

Yalıköy Köfteler geldiğinde bu lezzeti bulabileceğiniz ender mekânlardan olduğunu anlıyoruz. Köfte yemek için mutlaka Pendik Yalıköy Köfteye bekliyoruz. Adını neden böyle verdiklerini lezzetinden anlıyoruz.

Sucuk mangalla birleştiğinde yağı, kokusu bize mangal başında olduğumuzu hatırlatıyor. Hemen bu lezzeti pişirip tadına bakıyoruz. Hepsi gibi sucukta mükemmeldi. Tam mangallık diyebiliriz.

Nuri Bey'le sohbet ederek ızgaramıza, yemeğimize devam ediyoruz. Kırmızı etlerin genelde Ordudan, Karadenizden ve aynı lezzeti yakaladıkları Anadolu'nun muhtelif yerlerinden uzman kişiler tarafından seçilerek alınıyor. Tamamen organik beslenmiş hayvan tercihi kaliteli ızgaranın lezzetini daha çok ön plana çıkarıyor. Etler yeterli miktarda kıvamında dinlendirdikten sonra tezgâhta yerini alıyor.

  Tavuk kanat, pirzola ve göğüs şişten oluşan beyaz etleri ızgaraya kavuşturuyoruz. Harika bir tadı ağzımızda hissediyoruz. Çok az mekânın terbiyesinde kullandığı "zahter" beyaz ete iyi terbiye vermiş.

Yemeğin yanında özel yayık ayranı sürahi ile masamıza geliyor. Ayran için susurluğa gitmenize gerek yok buradaki de o kadar lezzetli.

Mantar, biber, soğan ve domatesleri ızgaraya atıp klasik mangal keyfini tam olarak çıkara biliyorsunuz.

Nuri Beyle sohbete devam ediyoruz. 1965 yılında Ordu Ünye'den 15 yaşında İstanbul'a gurbete gelerek avize imalatında çalışarak iş hayatına başlıyor. Bir yıl sonra Aksaray Konak Lokantasında yıllardır çok seveceği sektöre komi olarak devam ediyor. Taksim İstiklal Caddesi meşhur "Estir Lokantasında" devam ederek tecrübe kazanıyor. 1968 yılında Caddebostan da o yılların en meşhur mekânı Açıkhava Gazinosunda 3500 kişiye hizmete tecrübeli garson olarak devam ediyor. Kartal Kordon Restaurant'tan askerlik görevine gidiyor. Askerden döndükten sonra Kartal " Sezil Kampını" çalıştırmaya başlayarak iş hayatına işletmeci olarak adım atıyor. Kartal Yıldız Restaurant'ı 1974 yılında kurarak hala devam eden Et & Balık ta bir numara olan bir mekânı lezzet severlere kazandırıyor.

Bu arada bu iş devam ederken büyümek, lezzeti daha geniş kitlelere yaymak için 1993 yılında Karadeniz Vakfını, 1994 de Büyükçekmece de "Maltız Restaurant" ile sektöre hizmet veriyor. Binlerce lezzet severe hizmet vererek yüzlerce personel çalıştırıyor. 2011 yılında kutsal mekânlarda hac farizasını yerine getirdikten sonra tüm işleri büyük oğlu Özkan'a bırakıyor. Özkan Bey, bugün sadece Kartal Yıldız Restaurant'ı hala aynı kalite ve lezzette devam ettiriyor. Nuri Bey yılların verdiği tecrübe, bilgi ve birikimle emekli olmayıp küçük oğlu Gökhan kardeşimizle 2 yıl önce Pendik Yalıköy Köfteyi kuruyorlar.

Tatlı olarak kendi yaptıkları, köy sütü ile yapılmış nefis kıvamında fırın sütlaç yiyoruz. Girişte gözümüze kestirdiğimiz kabak tatlısına da tadına bakmadan geçmiyoruz. Kabaklar harikaydı, şerbeti, kıvamı mükemmeldi. Nuri Bey künefesinin de harika olduğunu belirtiyor fakat bizim bu lezzetleri yemekten artık yerimiz kalmadı. Bir sonraki sefere diyoruz. Bu harika mekanı, Nuri beyle harika sohbetimizi bırakarak ayrılıyoruz.

Mangal özlemi çeken, ızgara zevkinden ödün vermeyen lezzet düşkünleri bu mekan sizin için seçtiğimiz, harika bir yer. Mutlaka burada ızgara keyfini tatmadan geçmeyin. Fiyatlara gelince çok makul seviyede hatta çok ucuz. Antrikot; porsiyon 20tl, kilosu 90 tl. Kuzu pirzola; porsiyon 25 tl, kilosu 100 tl. Köfte; porsiyon 14 tl, kilosu 50 tl. Tavuk; porsiyon 13 tl, kilosu 25 tl.  Biz sizin için denedik, onayladık. Size de tatması kalıyor. Pendik Baheçlievler Mah. Adnan Menderes Bulvarı No:28 adresinde,  Rezervasyon için 0 216 375 75 11 nolu telefonu arayabilirsiniz. Afiyet olsun…

Gurme Magazin Haber

Yorum Yazın