Şeflerle

Paul Bocuse'dan Son Yemek

Editör Gurme
2482 Görüntüleme
21 Ocak 2018 21:21
Son Güncelleme: 21 Ocak 2018 21:21
Fransız ünlü şef 92 yaşında hayata göz yumdu.
Paul Bocuse'dan Son Yemek

 

Paul Bocuse, Dünya Gastronomi camiasını yasa boğdu. 20 ocak 2018 günü 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Adı camiada efsane olmuş Poul Bocuse başarılı yıllarında tecrübesini kolay edinmedi.

Paul Bocuse, (11 Şubat 1926) Lyon’da doğmuş.1942 yılında Fernand Point’in yanında çıraklık yapmaya başlamıştır. İlk işi pazardan ürünleri almakmış. Fernand Point onu manevi olarak görmüştür. Paul Bocuse onun en taze ürünleri kullanma fikrini benimsemiş ve çıraklığından sonra bu fikre sıkı sıkı sarılmıştır.

Köklerine bakıldığında Paul Bocuse’ün ailesi bu sektöre yabancı değil. Dedesinin aile ismini taşıyan bir pansiyonları vardı. Ne yazık ki 1921 yılında ekonomik sebeplerden ötürü satmak zorunda kalmıştı. Babası bir restaurant açmıştır fakat aile ismini taşıyan yeri kaybettikleri için kendi isimlerini verememişlerdir.

1956 yılında Paul Bocuse evine döndüğünde babası restaurantı işletmekteydi. Eve döndükten 3 yıl sonra Paul’un babası yüzbin dolar borç ile ölmüştü. Paul Bocuse eski pansiyonlarını geri aldı ve burayı banket merkezine döndürdü. Aile ismini geri kazanmıştı.

Ustasının daha taze malzeme düsturunu kendine yol belirlediği için o dönem düzgün malzeme bulamaması için çok içerlemiştir. Klasik mutfağın ağır yağlı yemeklerini hafifleterek “nouvelle cuisine” yani yenilikçi mutfak akımını başlatmıştır. Daha hafif yiyecekler, sade sunum, taze ürünlerin kullanılması gerektiğine inanmıştır.

1987 yılında dünya çapında düzenlenen ilk aşçılık yarışmasının yapılmasına öncülük etmiştir. Bunu bir sonraki yazımda sizlere anlatacağım. Şeflerin mutfakta durup sadece yemek pişiren biri olmaktan çıkarıp, salonda misafirlerle birebir temas kurmasını savunan ve bunu yapan bir aşçı olmuştur. Sırlarını asla saklamamış ve çıraklarına anlatmıştır.

Paul Bocuse’ün sahip olduğu L’Auberge Du Pont de Collonges 1965 yılından beri 3 Michelin yıldızını elinde bulundurmaktadır. Bu prestijli ödülü 49 yıldır hiç kaybetmeden elinizde tutmak çok zor. Bunu sadece Paul Bocuse gibi bir şef yapabilir.

Culinary Institute of America, Paul Bocuse’ü yüzyılın şef olarak şeçmiştir ve New York’taki kampüsüne Paul Bocuse ismini taşıyan bir Fransız restaurantı açmıştır.

Bugün daha hafif, lezzetli, taze yemeği yiyebiliyorsak bunu Paul Bocuse’e borçluyuz diyebiliriz. 92 yaşında sevenlerinden ayrıldı. Gelenleri tüm Dünya da özemle taklit edilmekte.

 

 

Yorum Yazın