Haberler

Mesleki eğitim becerilerini ve deneyimleri geliştirmek için WorldSkill’de yeni fırsatlar

Editör Gurme
1295 Görüntüleme
02 Nisan 2021 10:58
Son Güncelleme: 02 Nisan 2021 10:58
Almatı Bölgesi Servis ve Beslenme Alanında Yenilikçi Teknolojiler Koleji Kazakistan/ Almatı şehri
Mesleki eğitim becerilerini ve deneyimleri geliştirmek için WorldSkill’de yeni fırsatlar

         Önsöz: Öğretmenlerin Dünya Becerileri Şampiyonalarına katılımları, aktif öğretim yöntemlerinin tanıtımı - eğitim sürecinin kalitesinin iyileştirilmesi, profesyonel ortamda yeni yaklaşımların geliştirilmesi ve öğrencilerin yaratıcı potansiyellerinin geliştirilmesi alanında yardımcı olacaktır.

         WorldSkills hareketi, dünya çapında her girişimcilik becerisinin organizasyonu ve uygulanması, dünya çapında en iyi uygulamaların ve profesyonel standartların bir kombinasyonu yoluyla mesleklerin prestijini ve mesleki eğitimin geliştirilmesini artırmayı amaçlayan kar amacı gütmeyen uluslararası bir harekettir. Almatı Bölgesi Servis ve Beslenme Alanında YenilikçiTeknolojiler Koleji bu şampiyonadaki her alanda yarışmalarda etkin olarak görev almaktadır.

         Bu şampiyonanın yapılmasındaki temel amaçlardan biri Worldskills Uluslararası Şampiyonalarının standartlarını müfredata dahil etmektir. Öğrencilerin mesleki yeterliliklerinin gelişimini, en iyi uygulamaların paylaşımını, yetkin profesyonel oryantasyonu ve kalifiye personel ile yüksek teknolojinin yaratılmasını teşvik etmektir.

         Önceliklerden biri, her türlü engel ve zorluğun üstesinden gelebilmek, sürekli gelişen bir eğitimle yaratıcı düşünen bir insan oluşturmaktır ki bu özellikle mesleki eğitim aşamasında önemlidir, çünkü bu zamanda bir kişinin geleceğinin şekillenmesini sağlamaktadır.

         Bu alanda öğrenci yetiştiren eğitim kurumlarından biri, Almatı Bölgesi Servis ve Beslenme Alanında Yenilikçi Teknolojiler Koleji'dir. Öğrencilerin "Aşçılık" alanındaki Dünya Becerileri Şampiyonasına katılmalarına olanak sağlamaktadır. Bu okulun bir eğitimcisi olarak asli görevlerimden biri becerilerimi geliştirmek, farklı seviyelerde profesyonel yarışmalara katılmak, bilgimi geliştirmek, kolej içinde birkaç uzmanlık çalışması yürütmektir.

         WorldSkills hareketini tanımlayan Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Askhat Kanatovich: "Bu gerçekten ülkemiz, cumhuriyetimiz için çok önemli bir olay. Başkan Kassym-Zhomart Kemelovich Tokayev eğitime büyük önem vermektedir. Teknik ve mesleki eğitimin geliştirilmesi için özel görevler üstlenmektedir. Özellikle, WorldSkills etkinliklerinin eğitim programlarına dahil edilmesi konusu ana hedefimizdir. Onu geliştirmek bizim temel hedefimiz, öğrencilerimizi alanında profesyoneller olmaları için eğitmek, mesleklerine olan ilgilerini teşvik etmek ve becerilerini test eden büyük ölçekli yarışmalara katılmalarını sağlamaktır’ diye ifadelerde bulundu.

         Bu hedefe ulaşmak için azim, sıkı çalışma, deneyim, çok yönlülük, beceri, hızlı düşünme, bilgi gibi kavramları geliştirmeliyiz. Bütün bunların gerçekleştirilmesi için birkaç yol izliyoruz:

 • Endüstriyel eğitimin ilk yılından itibaren öğrencilerin denetimi - onlarla yakın çalışma, yeteneklerini izleme, doğru yönlendirme, becerilerini geliştirme gibi ek görevler vermek.

• Üniversitelerde yapılan yarışmalara ve çeşitli seviyelerde profesyonel yarışmalara katılarak mesleki gelişimlerine katkı sunma.

 • Mesleki uygulama sırasında işletmelerde mesleki yeterliliklerin oluşturulması; "Üniversite mezunu" şampiyonasının birincisinin hazırlanmasında görev almak.

 

Yarışmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir:

 

Yarışmanın yapıldığı tarih

Yarışmanın adı

 

Katılımcının adı

 

Ulusal uluslararası

Sonuçlar

 

1

27.0201.03. 2019

1. Uluslararası Genç Mutfak Festivali "DelaRuk Horecas2019"

 

Seitkalık   Jayık

Uluslararası

İkincilik ödülü

2

08-09. 09.2018

Uluslararası mutfak gösterisi "Shef Battle BBQ2018"

 

Seitkalık   Jayık

Bekmukanbet Akcol

Uluslararası

Genç aşçılar yarışmasında   gümüş madalya kazanan öğrencimize Issyk Gölü'ne gezi ödülü.

3

15.01.2020

Worldskills Kazakistan ulusal şampiyonası

 

Seitkalık   Jayık

Ulusal

 

Birincilik ödülü

4

17.12.2019

I Uluslararası Aşçılık Şampiyonası "Worldskills Özbekistan"

 

Seitkalık   Jayık

 Uluslararası

Birincilik ödülü  .
"Yemek yarışması"

        

   

 

         Üniversitede öğrencilerin yüksek sonuçlar elde ettiği eğitim ve araştırma faaliyetleri alanları vardır: WorldSkills hareketine 2015'ten beri "Aşçılık",  "Kuaförlük" ve "Giyim Tasarımı" alanında katılım başladı.

         «Gıda organizasyonu» dalında bir üniversite öğrencisi olan Seitkalyk Jayık, WorldSkills-2019 V ulusal profesyonel mükemmellik Şampiyonası'na hazırlandı ve 1.cilik elde etti. Bu şampiyonada, ülkenin 17 bölgesinden 400'den fazla genç katıldı ve  38 "aşçı" madalya kazandı ve gelecekte büyük yarışmalara katılma hakkı elde etti. Yarışmaya katılanları değerlendirmek için alanında uzman 500 jüri katıldı.

         Bu zaferden sonra,  mezunlarından üniversite öğrencisi Seitkalyk Jayık, Özbekistan’da gerçekleştirilen Uzbekskills 2019'a ilk kez katıldı ve «Altın» madalya kazandı.        

         Worldskills Şampiyonası, öğrenciler için büyük bir fırsattır, çünkü yetkinliklerini, girişimciliklerini, mesleğe olan sevgisini, ilgisini geliştirmeye yatırım yaparlar. WorldSkills şampiyonası profesyonelliklerini geliştirmektedir.

         Kazakistan ve Özbekistan’da başarılar elde etmiş kulumuz öğrencilerinin Şangay'da 2022'de yapılması planlanan Worldskills Uluslararası Şampiyonası için hazırlıkları devam etmektedir..

 

Elektronik kaynaklar

1. Google. http://kasipkor.kz/?page_id=96⟪=ru   НАО «Talap»  

 2.  Google. http://worldskills.kz/?lang=kz  WorldSkills Kazakhstan 

3.  Google. https://ru.wikipedia.org/wiki/WorldSkills  wikipedia

4. Google. https://worldskills.ru/ WorldSkills Russia

Almatı Bölgesi Servis ve Beslenme Alanında Yenilikçi Teknolojiler Koleji'nin özel disiplinler ve endüstriyel eğitim ustası Kabdullina A.А.

Kazakistan, Almatı, e-posta: kab_ainura@mail.ru. + 77015565848

 

 

Yorum Yazın

Yorumlar

  • Mustafa

    <p>Bizim okullarımızında böyle yarışmalara katılması gerekmektedir.</p>