Nerde Ne Yenir

Kulaksız da Görele Pide Keyfi

Editör Gurme
6891 Görüntüleme
10 Temmuz 2017 13:30
Son Güncelleme: 10 Temmuz 2017 13:30
Kasımpaşa Kulaksız da Görele Pide Keyfini Karadeniz'in buram buram lezzet kokusunu duymanız Görele Pidecisi Şakir Usta da mümkün.
Kulaksız da Görele Pide Keyfi

Şehrin En Lezzetli Pidesi peşinde koşarken Kulaksız da bir tarihle karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Görele Pidecisi Şakir Usta bu mesleğin duayeni, bir tarih, sohbetimiz güzel geçeceğe benziyor diye düşündük. Kulaksız da mahalle arası 15 yıllık bir mekan burası.

Şakir usta'nın hikayesi 1973 yılında Görele de başlıyor. 44 yıldır mesleğe emek veriyor. Bu mesleği, pideyi dünyaya sevdiren, Ustası Samsun'lu Devruşun Mehmet Ersan'dan Görele'de öğrendiğini, oğlu Devruşun Mustafa ile bu mesleği, pideciliğin akademisinde en üst perdede kendini yetiştirdiğini belirtti.

Kapıdan girince büyük bir tezgah, arkasında özel bir fırın gördük. Özel dedik, işin sırrı bu fırında saklı. İçi taş tuğla ile örülmüş, ateşi alttan besleyerek harlı ateşi direkt pideye vermeden hazırlanmış özel bir fırın.

Lezzetine güvendiği için mesleğe yıllardır hizmet ettiğini, birçok usta yetiştirdiğini belirten Şakir usta lezzetli pidelere şekil vermeye başladı. Klasik Görele yağlısı, Kapalı Kıymalı yumurtalı, Sucuklu Peynirli, Kavurmalı peynirli çeşidi ile görselde sergileyerek şovunu yaptı.  Hepsi birbirinden lezzetli çıtır pideler önümüzde yerini aldı. Peynir karışımı özel hazırlanmış belli, pidelerin üzerine tereyağı seçimi, bulamacına kadar özel emek verilmiş. Yılların tecrübesi lezzetine yansımış. Daha sonrası için ustamız özel lezzetler hazırladığında bizi tekrar davet edeceğini söyleyerek hazır ol dedi. Dediğine göre balıklı, mantarlı özel çalışmaları var. Mevsim gereği sıcakta mümkün değil, havalar soğuduğunda davetimi bekleyin dedi. Hamurunu yaz kış ayrı kıvamda hazırladığını da bu sayede öğrenmiş olduk.

Ustamız okurlarımız için özel tiyolar vermeye devam etti; kışın peynirli pide ve bir büyük açık çay ile güne başlarsanız bel, mide ve kasıklara iyi geldiğini, özellikle erkekler kışın mutlaka alışkanlık yapmalı diye söyleyerek yılların tecrübesini aktardı.

Şakir Usta iki oğlu Kemal ve Haşim'e işin sırrını usta çırak ilişkisi içinde öğrettiğini görünce sevindik. Bu lezzet nesilden nesle ulaşması önemli diye düşündük. Genç kardeşlerimiz temiz, ahlaklı ve saygılı olduğu içinde babalarını tebrik ediyoruz. Mutlaka bu lezzeti yerinde yemek çok önemli taş yerinde ağırsa pide mekanın da lezzetli.

Adres: Kulaksız Cad. No:53 Kasımpaşa/İstanbul Tel: 0212 256 80 20

 

Yorum Yazın