Nerde Ne Yenir

Antep Mutfağı Bulgurlu'da

Editör Gurme
3283 Görüntüleme
19 Haziran 2017 04:09
Son Güncelleme: 19 Haziran 2017 04:09
Antep Gurmesi Üsküdar Bulgurlu'da lezzetlerini müşterilerine sunuyor.
Antep Mutfağı Bulgurlu'da

Bir iftar daveti üzerine mekanı ziyaret ettik. Küçük samimi, butik ve otantik bir yer. Mekan Üsküdar Bulgurlu'da Ümraniye Namazgah'dan gelen yolun üzerinde bulunuyor. Yöresel Lezzetler, aslen Kilis ve Antepli olan Hatice hanım'ın elinde lezzet buluyor. Kızı Yasemin hanım'la birlikte analıkızlı çalışıyorlar. 25 kişilik salona girdiğimizde lezzetlerin kokusu sokağı sarmıştı. Bugün menüde Kilis tava var. Özel misafirleri için de Balcan (Patlıcan) Kebap var. Aslında butik sipariş üzerine çalışmayı hedeflemiş olsalar da bu güzel lezzetleri duyan gelmiş. Hazırlıklar yapılırken mutfakta ayaküstü sohbet ettik. Aslında Guluten rahatsızlığı sebebi ile doktoru ile açmayı düşünürken, kızı ile işe başlamış. Antep mutfağının gulutenden genelde uzak olduğunu, tamamen rahatsızlıkları bulunanlara ve kendine özel çalışmalar yapmış. Analıkızlı ve İçli köftede başarılı olmuş. Dileyen müşterilere sipariş üzerine hazırlamaktadır. Çok yakında mantı ile de menüsünü fazlalaştırmayı hedefliyor.

İftar vakti geldiğinde salon ve kapının önü tamamen dolmuştu. Kendimize ayrılan masaya oturduk, Önce güzel bir mercimek çorbası geldi. Bakır tas ile sunum hoşumuza gitti. Demek ki Beyran da var burada dedik, doğruymuş. Daha sonra Beyran içmeye mutlaka gelmeliyiz. Meze tabağında; Kuru patlıcan dolma, yaprak sarma, içli köfte olmazsa olmazı. Bulgur pilavı biraz soğuk olmasına rağmen mükemmel bir tereyağı lezzeti ile harmanlanmıştı.  Salata özel sirkeleri ile harmanlanmıştı. Kilis tava geldiğinde tava ile öyle bir nikah kıymışlar ki tavasını yesek bana mısın demez. Yasemin hanım kendimizin yemediği hiçbir şeyi yapmıyoruz diyerek iddialı konuştu. Finalde Balcan Kebap dan ta azda olsa tadına baktık. İrmiş tatlısı, çay ikramı, ayran, soda, su derken ayrılık vakti geldi.

Salonda raf dikkatimizi çekti. Hatice hanımın doğal ve organik yaptığı, çilek sirkesi, elma sirkesi, nar ekşisi, süt reçeli, komposto gibi ürünleri bulmaktasınız.

Antep mutfak kültürü zengin, lezzetli, bir o kadar muhteşem. Yakın bir zamanda Antep ziyareti yapmayı düşünürken İstanbul da ayağımıza gelen kısmete şükrettik. Bizi güler yüzü, misafirperverliği ile ağırlayan Yasemin hanım ve annesi Hatice hanıma teşekkür ediyoruz.

Gurme Magazin Haber

Yorum Yazın